VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Psi



Aseptická nekróza hlavice kosti stehenní

Kyčelní kloub představuje spojení pánevní končetiny s tělem. Tvoří ho kyčelní jamka a do ní přesně zapadající hlavice stehenní kosti. Z neznámých příčin začne někdy hlavice odumírat. Dochází k tomu převážně u mladých psů, proto je teorie, že za vznikem stojí zvýšená hladina hormónů během dospívání. Hormony způsobí větší růst kosti, která zaškrtí cévu vyživující hlavici a ta začne odumírat. Je to značně bolestivý proces, který se projeví kulháním. Již na pohmat je zasažená končetina mnohem méně osvalená. Řešením je chirurgické odstranění hlavice. V místě kyčelního kloubu vznikne pakloub zpevněný okolními svaly.

Grétku, 10 měsíců starou fenečku plemene yorkshire terier, přivedli majitelé se zdánlivě banálním problémem: před 3 týdny si zalomila drápek a od té doby kulhá na levou zadní nožičku. Již při vyšetření jsem však konstatoval značný úbytek svalové hmoty u nadlehčované nožičky, což signalizuje závažnější příčinu kulhání. Ze svých zkušeností mohu říci, že nejčastější příčinou u mladých yorkšírků jsou buď přetržené kolenní vazy, "vyskakující" čéška či nekróza hlavice stehenní kosti. Palpačním vyšetřením jsem vyloučil čéšku jako příčinu kulhání. Po mírné sedaci, nutné k relaxaci svalů, jsem vyšetřením kolene vyloučil i přetržení vazů. Z toho důvodu bylo zhotoveno RTG vyšetření, které potvrdilo podezření na aseptickou nekrózu stehenní kosti.
Instrumentárium k operaci.
Po zarouškování operačního pole jsem vedl řez kůží elektrokauterem nad levým kyčelním kloubem. Následně jsem se preparačními technikami dostával do hlubších vrstev svalů.
Po otevření kloubního pouzdra jsem kleštěmi uchopil a vytočil kost stehenní, čím se kloubní hlavice dostala do operačního pole. Na snímku lze krásně vidět, že z kulovité hlavice zbylo jen amorfní rozpadající se torzo.
Následně jsem sešil kloubní pouzdro nad prázdnou kyčelní jamkou a napojil svaly, které musely být kvůli přístupu přerušeny. Kůži jsem uzavřel technikou kombinující kovové svorky a horizontální U-stehy.
Na snímku je výřez oblasti obou kyčelních kloubů, pod ním je schématicky zakreslen stav hlavice stehenní kosti - obrázek v pravo ukazuje zdravý pravý kyčelní kloub, vlevo je růžově zakreslená odumírající deformovaná hlavice, která je mimo kloubní jamku. Zelená šipka ukazuje na schéma, kde je červenou čárou znázorněn řez, kterým se odstraní nekrotický zbytek hlavice.
Vytržené špičáky. Všiměte si, že vlastní kořen je delší než korunka. Kořeny horních špičáku někdy sahají až k očím, proto se jim říká "oční zuby."
Při vytvoření přístupu ke kloubu dbám na minimalizaci poškození svalových skupin, čím se zkracuje následná doba rekonvalescence. Maximální pozornost je potřeba také věnovat sedacímu nervu, jehož poškození vede k ochrnutí končetiny.
Hlavici jsem odstranil chirurgickou pilkou a potom provedl důkladný debreedment (vyčištění) kyčelní jamky.
Jelikož narkóza představuje pro yorkšírky větší riziko, než pro jiná plemena, nechal jsem Grétku probudit ihned po operaci. Sice byl operační zákrok velký, ale bolest byla tlumena léky a Grétka vše zvládala statečně. 
Rekonvalescence probíhala nadprůměrně rychle - za 3 týdny už začala nožičku používat a za dalších 14 dní už běhala úplně normálně.