VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Psi

Pokud Vám pejsek či kočička čas od času kulhají na tu samou zadní nohu, může mít jeden ze dvou problémů, o kterých jsou tyto články (Operace kolene I a II) a rozhodně by stálo za to nechat svého miláčka vyšetřit. V tomto díle je zpracována luxace patelly, neboli vyskakování čéšky.

Zpracování druhé nejčastější příčiny náhlého či opakovaného kulhání na zadní nohu. Začíná to nejčastěji vykviknutím při doskoku nebo při hrátkách s jiným pejskem. Další průběh se liší dle vážnosti ruptury zkříženého vazu (částečná či totání) a dle stupně poranění kloubního pouzdra a měkkých struktur.

Pozor: někdy kulhání přejde hned druhý den, přesto prasklý vaz způsobuje nestabilitu kloubu a odírání chrupavky. Kulhání se může vrátit klidně až za rok, kdy už jsou na kloubních plochách výrazné patologické změny a pokročilý stupeň artrózy (změny znázorněny vpravo na obrázku červenými šipkami). Proto je potřeba kulhání nepodcenit.

I psi mohou trpět na onemocnění žlučníku. Naší pacientkou byla fenka sheltie Lara, která z důvodu mukokély musela podstoupit odstranění žlučníku - cholecystektomii.

Parvoviróza psů je silně nakažlivá nemoc postihující především štěňata. Projevuje se netečností, zvracením a silným krvavým průjmem. U neléčených štěňat bývá často příčinou úmrtí.

Infekce herpesvirem je jednou z významných příčin vzniku neplodnosti u fen, vstřebávání plodů, potratů a porodů mrtvých či slabých štěňat, ale také úhynu celých (zdánlivě zdravých a silných) vrhů časně po porodu. 

Případ Cliffa, 10-ti letého patterdale terriéra, kterému vyrostl útvar na končentině a způsoboval mu tak bolestivost při chůzi a kulhání. Útvar jsme odstranili a již déle než rok tak Cliff může bez bolestí běhat jako dříve.

Případ fenečky čivavy Mii, která podstoupila rozsáhlý stomatologicko-chirurgický zákrok rekonstrukce čelisti z důvodu výskytu zubních cyst.

Entropium je vrozená vada, kdy se oční víčka vtáčejí směrem k očnímu bulbu a řasy dřáždí rohovku. Článek přináší popis metody plastické korekce víček na dvou rozdílných případech.

Operace dutiny hrudní jsou náročné nejen pro pacienta, ale i na vybavení pracoviště. Jelikož dojde k otevření dutiny hrudní, pacient není schopen spontánně dýchat. Dýchání musí obstarat inhalační přístroj. Množství kyslíku v krvi se musí neustále kontrolovat, aby nedošlo k hypoxii mozku. Pacient byl kříženec starý 12 let. Vážný stav umocňoval rizikový věk pacienta.

Zajímavý případ nádoru varlete uloženého mimo šourek. Stav se stal kritickým ve chvíli, kdy se varle otočilo a uskřinulo cévy, což vedlo k otoku a velmi bolestivému stavu.

Zubní kámen (calculus dentis) je problém trápící velké množství psů a koček. Nejedná se však pouze o kosmetickou vadu, jak se značná část chovatelů mylně domnívá.

Kyčelní kloub představuje spojení pánevní končetiny s tělem. Tvoří ho kyčelní jamka a do ní přesně zapadající hlavice stehenní kosti. Z neznámých příčin začne někdy hlavice odumírat. Dochází k tomu převážně u mladých psů, proto je teorie, že za vznikem stojí zvýšená hladina hormónů během dospívání. Hormony způsobí větší růst kosti, která zaškrtí cévu vyživující hlavici a ta začne odumírat.

Problematika perzistentních mléčných zubů postihuje především malá plemena, nejčastěji yorkshirské teriéry. Jako perzistentní označujeme ten zub, který nevypadnul, i když už vypadnout měl (u nás máme stanovenu horní hranici ukončený 7. měsíc života). Většinou se jedná o špičáky, což je i tento případ. Někdy však zůstanou všechny zuby a vytvoří se takzvaný "žraločí chrup.".

U vlků a divokých psů , stejně jako u dalších šelem, slouží sekret análních žlázek k označování teritoria. Díky uložení análních žlázek těsně vedle řitního otvoru dojde při defekaci (vykálení) ke zmáčknutí těchto žlázek a tím je vymáčknuto trochu velice aromatického (smradlavého) sekretu na povrch stolice. Tím jedinec říká druhým: "Zde je moje teritorium." U dnešních vyšlechtěných psů jsou však žlázky celkem často zdrojem problémů. Sekret totiž někdy obsahuje malé hrudky, které mohou ucpat vývody žlázek.

Štěňátka (samečci) se rodí s varlátkama v dutině břišní, odkud musí postupně sestoupit tříselným kanálem do šourku. Nepřítomnost jednoho či obou varlátek u pejska starého 2 měsíce poukazuje na abnormální stav. Pokud do věku 4 měsíců varle nesestoupí, tak se jedná o kryptorchida (jednostranného či oboustranného), což ho jednak vylučuje z chovu, ale hlavně pro něj nesestouplé varle znamená obrovské zvýšení rizika rakoviny.

Popis komplikovaného průběhu porodu a následného císařského řezu.

Někdy stačí málo - třeba nechat pejska samotného doma. Při návratu domů můžete, stejně jako majitelé této mladé fenečky, najít svého miláčka ležet v louži krve, apatického, roztřeseného. Až po chvíli zjistili majitelé, že je vytržená zásuvka ze zdi a dorazili ihned k nám na pohotovost.

Článek pojednává o několika pacientech s různými typy zlomenin - o jejich diagnostice, způsobu řešení a následné rekonvalescenci.

Na kliniku přišel pejsek plemene boxer, jehož majitelé si všimli růžové bouličky v očním koutku. Tento problém vznikl náhle a pacient neprojevoval známky bolesti. Dříve se tento problém řešil odstraněním vyhřezlé žlázy, dnes se důrazně doporučuje zachování tohoto orgánu, je-li to možné.

Případ Matýska, ročního krátkosrstého jezevčíka, který měl 3 týdny v krku zaklíněnou jehlu.

 

Všimnete-li si u Vašeho psího kamaráda zduření v okolí řitního otvoru, je lepší co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Lékař pejska vyšetří a určí optimální řešení problému. Čím dříve je toto onemocnění odhaleno, tím větší je šance na úplné uzdravení. Navíc ušetříte pejskovi velké bolesti při kálení.

Případ pražského krysaříka Bena, který po dovádění se svým psím kamarádem skončil s ošklivě zlomenou spodní čelistí. Popis metody ošetření mnohočetné zlomeniny pomocí tzv. externí fixace.

Případ Amy, která spolkla kost a ta jí uvízla hluboko v jícnu. I přes život ohrožující stav se nám jí nakonec podařilo zachránit.

Případ Adolfa, čtyřletého amerického staffordšírského teriéra, který spolkl 8 metrů dlouhý provázek, na který se mu namotalo střevo.

Některá plemena mají již od narození výrazný problém s dýcháním. Jedná se zejména o plemena se zkrácenou nosní částí, tzv.brachycefalická plemena (např. mops a buldoček). Nejčastější příčiny dýchacích potíží jsou prodloužené měkké patro, zúžené nozdry a celkově úzké horní dýchací cesty. Toto vše způsobuje problémy s dýcháním, až téměř dušení. Nejčastější řešení je chirurgické zkrácení měkkého patra.

Onemocnění uší umí potrápit pejsky všech plemen i věkových kategorií. Nejčastěji postihuje psy s dlouhýma a převislýma ušima. K operaci zvukovodu se přistupuje v případě, kdy se záněty neustále opakují a léčiva nezabírají. Při zákroku se zpřístupní zvukovod, aby jeho oblast lépe větrala. Snadněji se zde aplikují léky a celkově se zlepší podmínky pro udržení zdravého ucha.