VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PlaziNafouklá felsuma

Majitelé přivezli felsumu na naše pracoviště, protože se u ní objevily výrazné otoky plynu v podkoží.  Podrobnější vyšetření a zhotovení rentgenového snímku odhalilo velké množství cizorodého materiálu ve střevech, pravděpodobně terarijního písku.

Samotné otoky plynu v podkoží mají různé příčiny. Mohou být způsobeny nepohodlím zapřičíněným ucpáním střev terarijním pískem (obstipace střev), druhou možnou příčinou je bakteriální infekce. V nejhorším možném případě by se mohlo jednat o trhlinu ve stěně střev.

Felsumku jsme na naší klinice hospitalizovali a pravidelnými klystýry, koupelemi  a dotací minerálů jsme se snažili uvolnit ze střev písek (obstipát). Taktéž jsem zahájili antibiotickou léčbu z důvodu podezření na bakteriální infekci.

Pacientka strávila na naší klinice celkem 3 týdny. Léčba felsumy madagaskarské je komplikovaná mimo jiné i v tom, že tato zvířata nejsou zvyklá na častý kontakt s lidmi, jejich kůže je velice citlivá na dotyk (je velmi tenká a křehká, nešetrnou manipulací může  snadno dojít k potrhání a následné nekróze kůže) a jsou  snadno  stresovatelní. Během hospitalizace se nám podařilo obstipát uvolnit a postupně se i otoky v podkoží ztrácely.
Po zmizení otoků byla ukončena antibiotická léčba a felsumka byla propuštěna do domácího ošetřování. Asi po 14 dnech jsme dostali zprávu od majitelů, že felsumka se má dobře, sama si chytá potravu a s produkcí trusu nejsou problémy. 

Přítomnost rozsáhlých otoků plynu v podkoží u felsumy při příjmu.
Kontrolní RTG před ukončením léčby – ve střevech je přítomno pouze minimální  množství obstipátu, jehož vyloučení již nepředstavuje větší problém. Na tomto snímku mužeme také vidět téměř úplné vymizení otoků plynu z podkoží.
RTG na začátku léčby: cizorodý materiál ve střevech (zelená šipka), otoky plynu v podkoží, které byli vidět i na RTG snímku (červená šipka).
Felsumka u nás na hospitalizaci.
U tohoto konkrétního případu není příčina otoků v podkoží přesně známá. S největší pravděpodobností souvisela s ucpáním střev. Takovýto klinický projev obstipací je vzácný, jak nám potvrdili i na univerzitním pracovišti v Brně, kde felsumu s podobnými příznaky měli, ale také nebyla přesná příčina zjištěna.

Více informací o obstipaci střev u plazů najdete v dalším článku, který pro Vás připravujeme.
 

Výběr z fotogalerie