VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PlaziOperace fraktury krunýře (Testudo hermani)

Na želvičku Emilku majitelé omylem šlápli při jejím venčení. Jelikož krunýř vznikl přeměnou a srůstem páteře a žeber, má kostěnný podklad. Při poruše jeho integrity tedy mluvíme o zlomenině.
Vzhledem k dobrému celkovému zdravotnímu stavu pacientky jsem přistoupil k okamžité operaci. Zavedl jsem Emilce kanylku do hrudní končetiny a během operace aplikoval infusi rehydratačního roztoku doplněného o směs vitamínů a aminokyselin.
Proto jsem přistoupil k provedení cerkláže ukotvené čtyřmi šrouby, což kombinuje pevnou fixaci a minimální překrytí rány. Celý fixační aparát jsem navíc upevnil ke krunýři dentálním akrylátem.Vše proběhlo hladce a když se Emilka probrala z narkózy, tak se začala bez problémů pohybovat a jevila velký zájem o předložené krmivo.

UZDRAVENÍ

Uplynulo 5 měsíců od doby, kdy jsem želvičku sešrouboval, zdrátoval a slepil. Protože Emilka po celou dobu vydatně jedla a rostla, začal jí být zdrátovaný krunýř těsný. Po 4 měsících jsem proto povolil fixační drát a o měsíc později, tedy 5 měsíců po operaci, jsem se rozhodl odstranit celý fixační aparát.

Vše proběhlo hladce - šrouby i epoxid se podařilo odstranit bez poranění krunýře. Ještě se ranky po šroubech ošetřily roztokem Novikov a celý krunýř se pro jistotu na 2 měsíce stáhnul obinadlem.
Emilka utrpěla mnohočetné zlomeniny krunýře. Žluté šipky ukazují na jednotlivé linie zlomu.
Po uvedení Emilky do anestezie následovala důkladná revize poranění - rány byly otevřené, fraktury kostěného podkladu krunýře byly dislokované a některé šupiny krunýře zcela uvolněné. Vzhledem k tomu nálezu jsem zavrhl celkové pokrytí ran akrylátem, jehož aplikace by zamezila dalšímu ošetření ran a následné odstraňování by mohlo způsobit obnovu zlomenin.
Týden u nás byla ještě hospitalizována, proplachovali jsme rány desinfekcí, převazovali rány a dávali Emilce podpůrné infuse.

Vzhledem k velmi dobrému zdravotnímu stavu byla Emilka po týdnu propuštěna do domácího ošetřování. Její páníčci se však museli obrnit trpělivostí, protože takto komplikované zranění se hojí přibližně 7 měsíců a celou tu dobu jí museli vozit na převazy.

Výběr z fotogalerie