VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Plazi



Odstranění neovulovaných folikulů leguána

Majitelé leguána Merlina přijeli s tím, že se mu "nafukuje" tělo a přestal jíst. Zvětšování objemu tělní dutiny je u leguánů nejčastěji způsobeno buď onemocněním močové soustavy, nebo u samic zadržením folikulů. Proto jsem hned na začátek provedl ultrazvukové vyšetření a zhotovil RTG snímek.

Ultrazvukovým vyšetřením jsem zjistil, že ledviny mají fyziologickou velikost a močový měchýř je též bez patologické náplně. V dutině břišní byla zjištěna přítomnost kulovitých útvarů - tedy můj odhad, že Merlin je samice, se potvrdil. Následně jsem provedl RTG vyšetření, abych mohl rozhodnout, zda se jedná o zadržené folikuly, nebo o vajíčka.
Problematika retence folikulů je velice závažná a končí úhynem jedince. Je li však včas diagnostikována, může se přistoupit k operativnímu odstranění obou vaječníků s neovulovanými folikuly a tím zachránit leguánce život. Jakmile přestanou folikuly utiskovat ográny (plíce, střevo,...), začíná samice zpravidla během 1 až 2 dní jíst.
Na snímku je uspaná a vyvázaná pacientka.
Snímek otevřené dutiny břišní. Sami můžete vidět jak folikuly vyplňovaly celou břišní dutinu. V horní části rány probíhá tlustá břišní céva, jejíž poranění by mělo fatální následek. Tkáň vlevo je tukové těleso.
Dokončené podvázání cévních spojek.
Oba odstraněné vaječníky s folikuly.
Merlin po dokončení operace.
Merlin byla po probuzení aktivní a již 2 dny po operaci začala přijímat potravu a normálně fungovat.
Ze samičky chameleona zbyla jen tenká slupička - celou dutinu břišní vyplňovaly folikuly. Samička před operací vážila 231g, po operaci 168g.
Kdyby se jednalo o vajíčka, tak by se na RTG snímku zobrazila skupina bílých, jasně ohraničených oválů. Jak však vidíte na snímku, v dutině břišní bylo možno pozorovat jeden velký obláček s vlnkovitým okrajem, což je typické pro přítomnost neovulovaných folikulů.
Zarouškování operačního pole.
Neovulované folikuly jsou součástí vaječníku a těsně přiléhají k hřbetní cévě. Proto jsem je musel vyndat z operační rány a podvázat veškeré cévní spojky. Důležitá je velice opatrná manipulace, protože pokud by se nějaký folikul protrhl o ostrý okraj šupiny, došlo by k vylití žloutku do dutny břišní a k následné septické peritonitis.
Přetětí podvázaných cévek jsem provedl pro jistotu elektrokoagulací, která cévky uzavře.
Při šití svalové břišní stěny jsem byl velice pečlivý, protože následné šití kůže sice zajistí pevné spojení rány, ale vzhledem k tuhosti kůže se šupinami se nezajistí uzavření operační rány pro vstup bakterií - tomu musí bránit velmi těsně a precizně sešitá svalovina.
Merlin před operací vážila 1216g, po operaci pouhých 1005 g. Celých 211 g vážily folikuly.
K tomuto případu připojím ještě obdobný případ u chameleonice. U ní byl případ zanedbán a operace proběhla na poslední chvíli. Folikuly už hnily a hrozily rupturou. Ve chvíli, když by zhnilý folikul v dutině břišní praskl, následovala by smrt.
Nezkažené folikuly jsou pouze ty jasně žluté. Všechny ostatní jsou ve stádiu rozkladu (hnití).