VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Plazi



Patologie tvorby vajec želvy nádherné

Častou chybou bývá, když si majitel splete anorexii své želvy se zimováním. Želvu v tomto případě přinesl majitel na konci zimy, protože již více než 3 měsíce nepřijímala potravu a nechtěla se pohybovat. Majitel to však celou dobu považoval za zimování a až když si všiml, že je úplně zesláblá a bezvládná, urychleně vyhledal veterinární pomoc.

Po základním klinickém vyšetření bylo provedeno rentgenologické vyšetření, které odhalilo výrazné problémy ve vejcovodech.Žlutá šipka ukazuje na vejce, které má sice fyziologickou velikost, ale skořápka vykazuje výrazné patologické znaky (nadměrné ukládání vápníku, přičemž vejce želvy nádherné mají mít kožovitou skořápku).
Červená šipka ukazuje na deformované zárodky vajec, které jsou však také zvápenatělé a tedy už neporostou.
Do břišní dutiny želvy se přistupuje přes spodní část krunýře (plastron), proto musí zvíře během operace ležet na "zádech".
Vyřízlá část krunýře se opatrně odklopí, přičemž je nutné rozrušit břišní svalovinu, která od krunýře odstupuje.
Jakmile protneme tenkou blanku pobřišnice, dostaneme se do břišní dutiny. Šetrnou manipulací jsme do operační rány vybavili vejcovod s vejci.
Vyoperovaný vaječník a tři deformované zvápenatělé zárodky vejec. V tomto případě se tedy nejednalo o zadrženou snůšku (zadržená snůška je stav, kdy nevhodné podmínky, stres či absence kladiště brání vykladení vajec). U této želvy bylo tvoření vajec zastaveno v různých fázích, pravděpodobně hladověním. Následovala odůmrť zárodků a jejich následné vápenatění. Tyto tlačily na orgány v dutině břišní a dráždily vejcovody. To vedlo k rozvoji zánětu v dutině břišní, následné anorexii a vyčerpání organismu. Ani chirurgický zákrok už želvičce nezachránil život - krátce po operaci uhynula.

Pokud si majitel všimne divného chování u své želvy včas, je možné úpravou podmínek a použitím vhodných léků podpořit kladení vajec a předejít tak nutnému chirurgickému zákroku.
Želva nádherná, vlastním jménem Bibina, byla již 22 let stará, což je na vodní želvu relativně hodně (v zajetí se můžou dožít až 30 let, často se však dožijí sotva poloviny).
Při vyšetření byla Bibinka bezvládná, téměř nereagovala, taktéž zorničky nereagovaly na osvit. Během týdenní hospitalizace na klinice byla krmena sondou přímo do žaludku, byly jí dodávány vitamíny a dostávala infůze. Po týdnu došlo ke zlepšení - už trochu reagovala a vrátily se jí reflexy. Proto byly s majitelem projednány možnosti dalšího postupu - majitel se rozhodl pro chirurgický zákrok s vědomím, že šance na záchranu Bibinky jsou pouze 5-10%.
Okénko v plastronu bylo vytvořeno pomocí šetrné oscilační pilky.
Operace vyžaduje přesnost a zkušenost, neboť přímo pod krunýřem probíhají důležité cévy, které nesmí být při zákroku poraněny.
Po vyjmutí všech uvolněných vajec byl do operační rány vybaven i celý vaječník, na kterém žlutě zářily 2 preovulační folikuly. Následně byly podvázány cévy a vaječník byl kompletně odstraněn. Druhý vaječník byl inaktivní, proto u takto kritického pacienta bylo jeho odstranění vyhodnoceno jako zbytečné zvýšení rizika prodloužením doby zákroku a byl tedy ponechán.
Operační okénko bylo uzavřeno a zalepeno speciálním tmelem.