VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Psi



Zubní cysty

Cysta je patologická dutina vyplněná většinou čirou tekutinou. Zubní­ cysty se tvoří z výstelky dutiny ústní a vznikají při vývoji zubního aparátu. Tvoří se nejčastěji u mladších psů menších nebo brachycephalických plemen. Nejčastěji vznikají v místech tvorby trvalého chrupu v případech, kdy se trvalé zuby vůbec neprořežou a jejich základ se stane zdrojem novotvořené cysty. Další možnou příčinou vzniku může být růst zubu ve špatném směru. Cysta následně utlačuje okolní­ tkáně, nejčastěji kostěnný podklad čelisti. Komplikací může být zlomenina takto oslabené kosti. Navenek se cysta jeví­ jako boulička v místě vypadnutého mléčného zubu, nebo těsně vedle něj. Velikost zubní­ch cyst se může různit od nepatrně malých útvarů až po velké, zhnisané cysty, které brání­ pacientovi v příjmu potravy. Na RTG snímku se cysta zobrazí jako tmavý stín kolem korunky zubu. Léčba spočívá v chirurgickém ošetření, tedy extrakci neprořezaných i postižených zubů a pečlivém vyčištění dutiny cysty. Postiženou kost lze zpevnit použitím kostěných náhražek, ve velmi pokročilých případech se přistupuje až k amputaci čelisti.
1.jpg
Mia-1.jpg
Naším pacientem byla mladá fenečka čivavy Mia, které se udělala na dásni nenápadná, nebolestivá boulička. Provedli jsme cytologické vyšetření, které však příčinu vzniku útvaru neodhalilo. Po paliativní léčbě antibiotiky (bez efektu) jsme přistoupili k chirurgickému ošetření útvaru. Pod jeho povrchem jsme odhalili rozsáhlou dutinu, do níž vedly kořeny zubů. Do hrotu každého zubu za běžných podmínek ústí cévy a nervy z okolní tkáně, které daný zub vyživují. U Mii však ke kořenům zubu žádné cévy ani nervy nevedly, byly obklopeny pouze dutinou cysty. RTG vyšetření odhalilo přítomnost rozsáhlých cyst na obou stranách dolní čelisti. RTG nález jsme konzultovali s MVDr. Vladěnou Štrosovou, přední českou veterinární stomatoložkou, do jejíž péče jsme Miu následně také referovali.
Na základě dalších RTG snímků zhodnotila MVDr. Vladěna Štrosová Miin zdravotní stav jako velice vážný. Aby nemuselo dojít až ke krajnímu řešení - tedy amputaci spodní čelisti, byl navržen postup výplně zubní cysty kostním granulátem, se kterým majitelka souhlasila. Stěny zubních cyst byly ošetřeny kyretáží, dutiny vyplněny kostním granulátem, překryty kolagenovou membránou a slizničním lalokem. Pro lepší hojení rány a zamezení infekce v místě zákroku byla Mie na 14 dní zavedena jícnová sonda, přes kterou majitelka denně podávala stříkačku kašovitou stravu. Rekonvalescenci zvládla Mia i její panička na jedničku. Zdravotní stav Mii bude následně monitorován při opakovaných klinických a rentgenologických vyšetřeních.
maaa.jpg
Snímky z intraorálních RTG. Černé oblasti pod prvními premoláry (P1) z obou stran jsou zubní cysty. Základy pro oba P1 jsou vytvořeny, avšak ani jeden z nich se neprořezal. Druhý premolár (P2) na pravé straně zcela chybí.
5.jpg
Z levé strany spodní čelisti můžeme vidět, že zde chybí zub. Trvalý zub se neprořezal.
7.jpg
Po odhalení a zbroušení čelisti je krásně vidět rozsah celé cysty (špičák, první i druhý třenový zub je vytržen).
9.jpg
Následně byla tato dutina i s kostním granulátem překryta kolagenovou membránou.
maaaa12.jpg
Zajímavostí u Mii také je, že místo běžných 6 řezáků má vytvořené a prořezané pouze 4.
6.jpg
Po odpreparování sliznice vidíme místo, kde je místo zubu cysta. Zasahuje až ke kořeni špičáku.
8.jpg
Celá dutina se vyplnila kostním granulátem.
10.jpg
Celé místo se překrylo a přešilo odpreparovanou sliznicí. Stejný postup se aplikoval i na druhé straně spodní čelisti, kde se cysta nacházela také.