VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PsiUrolytiáza - močové kameny

Pacient byl na kliniku přiveden z důvodu náhlého vzniku akutních problémů (zvracel, byl nahrbený, apatický a nemohl čůrat). Při celkovém vyšetření byl ultrazvukem zjištěn výrazně naplněný močový měchýř s obsahem echogenních struktur. Pacient byl namedikován a byla provedena katetrizace, při níž se získala moč s výrazným množstvím hustého zákalu. To odpovídalo ultrazvukovému nálezu. Pacient byl druhý den pozván na kontrolní ultrazvukové vyšetření a stanovení konečné diagnózy.

Nález druhý den - v močovém měchýři je již jen malé množství zákalu, zato se nyní zřetelně ukázal 6 mm velký objekt, silně hyperechogenní (tzn. jasně bílý). Vzhledem k tomu, že se za tímto objektem tvořil echogenní stín, byl objekt identifikován jako močový kámen.
Řez elektrokauterem ve střední linii břicha.
Trojitá fixace pomocí šicího materiálu. Umožňuje přesnější manipulaci s močovým měchýřem a současně zabraňuje vklouznutí močového měchýře do břicha.
Vyjmutý urolyt.
Po rozříznutí je močový měchýř vyprázdněný, tedy se kontrahuje (smrskne se). Po zašití se však začne plnit močí a několikanásobně se zvětší. Aby ani potom nedocházelo k úniku moči do dutiny břišní, šije se stěna močového měchýře ve dvou nad sebou ležících vrstvách.
Urolyty od jiného operovaného pacienta.
Vysvětlivky k USG snímku:
červený ovál - močový měchýř
bílý ovál - močový kámen
oranžová výseč - echogenní stín (ultrazvukové vlny jsou kamenem pohlceny a za kamenem proto vzniká tmavý pruh)
Močový měchýř vybavený do operační rány.
Pečlivé zarouškování okolí močového měchýře brání tomu, aby se moč z otevřeného měchýře dostala do břišní dutiny.
Šití se provádí atraumatickým šicím materiálem - šicí vlákno je vsunuto do jehly a přímo navazuje na tělo jehly. Tím se minimalizuje poranění při propichu.
Pacient po operaci čekající na své páníčky. Chemický rozbor kamene přijde z laboratoře do 14 dnů a na základě výsledku se upraví dieta tak, aby již nedocházelo k jeho pětovné tvorbě.
Močový kámen yorkshira.

Výběr z fotogalerie