VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PsiCo vše mazlíčci snědí (a co my pak operačně vyndáváme)

Výběr zajímavých případů pozření cizího tělesa. Ačkoli je tento článek zpracován lehce humorně, jedná se o velmi vážné stavy, které jsou bez RTG vyšetření velmi těžce diagnostikovatelné a mohou končit i smrtí pacienta.

RTG břicha pejska, co pomáhal při zdobení dortu.
Na RTG byla náhodně zjištěna kovová svorečka, která zatím fence nezpůsobovala zdravotní potíže. Z preventivních důvodů jsme se však rozhodli ji vyoperovat.
Pecka z broskve ve střevě způsobovala pejskovi bolesti břicha a úporné zvracení. Šipka ukazuje polohu cizího tělesa na RTG.

Tento kocourek zase asistoval při zabijačce. V jeho střevu můžete vidět kovovou svorku ve tvaru písmene "C".
Zde byla identifikace cizího tělesa snadná.
V tomto případě byla naopak identifikace cizího tělesa na RTG snímku velice obtížná - struktura náplně střeva ukazovala na přítomnost hadry či něčeho podobného ve střevě (na snímku se zobrazuje téměř neznatelně, má podobnou strukturu jako otisk mycí houby).
Tento jezevčík si s kamínky nejen rád hrál, ale na závěr je i obratně polykal.
Toto štěně rhodéského ridgebacka začalo být z ničeho nic apatické. RTG dutiny břišní odhalilo neznámé těleso v dutině břišní.


Toto je rentgen dutiny břišní 4 kg maltézského psíka. Cizí těleso jsme podle rtg snímku nedokázali identifikovat.
Podrobněji zpracovaný případ prvního pacienta. Majitel se dostavil s tím, že jim pes pravděpodobně snědl zdobící pytlík i se zdobičkou. A aby toho nebylo málo, tak jim ještě vyhrabal koš. Bylo provedeno RTG vyšetření, které potvrdilo obavy majitele.
V žaludku bylo kromě zdobičky s pytlíkem i velké množství granulí a slupky ze dvou banánů.
Uzávěr stěny břišní pomocí svorek.
Díky včasnému řešení se nám podařilo všechny tyto nenasytné pacienty zachránit. 
Proto Vás prosíme: máte li podezření, že Váš miláček něco pozřel, nechte ho vyšetřit raději dříve než pozdě.
Zdobička i s pytlíkem vyoperovaná z tohoto pacienta.

Výsledkem našeho snažení byla použitá mucholapka smotaná okolo svorečky. Dodatečně majitelé uvedli, že fenka velmi ráda loví mouchy.Naštěstí se podařilo pecku včas najít a odstranit.

Nakonec byla ze střeva vyjmuta svorka i s kusem plastového obalu od salámu. Desetikoruna je přiložena jako měřítko.
Pejsek asi otvíral pivo zubama a omylem víčko spolknul. ;-)
Vyjmuté cáry uzlu na hraní, s kusem hadry a dřeva. Tyto předměty vedly k vážnému zauzlení střeva.Musíte uznat, že spolknout takto velké ostré kameny vyžadovalo od jezevčíčka jistou dávku zkušeností a odvahy.
Desetikoruna je přiložena jako měřítko.
Po otevření střeva jsme objevili tento gumový, neidentifikovatelný předmět, poměrně velkých rozměrů - nejspíš kousek balónku či nějaké hračky.Jaké bylo naše překvapení, když jsme z pejska vyndali kojící klobouček :-).
Po otevření dutiny břišní byl žaludek vybaven do operační rány a fixován pomocnými stehy. Tyto stehy umožňují přidržet okraje žaludeční stěny a zabránit úniku agresivních žaludečních šťáv do břišní dutiny. Po zarouškování byla stěna žaludku protnuta (viz foto) a byla započata evakuace žaludečního obsahu.
Uzávěr stěny žaludku pomocí dvojité etáže.
Předmět doličný o celkové délce 20 cm. Ostré hrany kovové zdobičky ve spojení s dlouhým plátěným pytlíkem vylučují spontánní průchod střevem, ale i možnost vyzvracení. Proto bylo nutné chirurgické řešení.

Výběr z fotogalerie