VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PsiNádory cirkumanálních žláz

Dvanáctiletý kokršpaněl Sendy navštívil naši kliniku z důvodu rostoucího zduření u zadečku. Majitelé uvedli, že bouličky má již 4 roky, postupně rostou a přibývají další. V poslední době pejska tento problém už hodně trápil. Zadeček si dřel o zem a neustále olizoval, čímž se problém ještě zhoršil.

V takovéto fázi je jediným řešením chirurgické odstranění nádorů. Současně je třeba provést kastraci pejska, abychom co nejvíce snížili riziko opětovného růstu.
Během operace se snažíme odstranit co nejvíce nádorové tkáně, ale zároveň dbáme na to, abychom nepoškodili anální svěrače a nervy, které se v této oblasti nacházejí.
Po zákroku se pejsek dostává do domácího ošetření. Je nutné zabránit olizování a dření zadečku o koberec. Výborně se nám osvědčily například dětské pleny s vystřiženou dírkou na ocas, které v případě "sáňkování" chrání operační ránu a znemožní pejskovi vykousání stehů.
V okolí řitního otvoru se nacházejí takzvané cirkumanální žlázky. Jsou to přeměněné mazové žlázy. V některých případech, zvláště u pejsků - samců, se mohou tyto žlázky nádorově zvrhnout a postupně růst do velkých rozměrů. Odíráním a lízáním vznikají na povrchu nádorů otevřené rány, které se zanítí a infikují bakteriemi.

Pokud je onemocnění odhaleno včas, obvykle stačí pejska vykastrovat. Růst nádorů je totiž stimulován pohlavními hormony. Po kastraci se tyto hormony přestávají vyplavovat do krve a zduření žlázek se téměř vždy zmenší.

Jestliže se však problém zanedbá, mohou v okolí konečníku vyrůst nádory až velikosti pěsti. Útvary potom znesnadňují průchod stolice a způsobují pejskovi bolest při každém kálení.
Majitelům vždy doporučujeme nechat vyoperovaný útvar vyšetřit v histologické laboratoři, abychom věděli, zda se jedná o zhoubný nebo nezhoubný nádor.
Výsledek vyšetření je důležitý pro případnou další diagnostiku či terapii.
Po 14 dnech obvykle odstraníme kožní stehy. Zbylé malé uzlíky se začnou postupně zmenšovat a dále není potřeba žádné ošetřování..

Výběr z fotogalerie