VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

PsiIntususcepce střeva

Adolfa, čtyřletého amerického staffordšírského teriéra, přivedli majitelé k nám na kliniku pro přetrvávající apatii a zvracení. Po důkladném klinickém vyšetření jsme přistoupili k rentgenologickému vyšetření dutiny břišní, které však příčinu zvracení neodhalilo. Následné ultrasonografické vyšetření však prokázalo přítomnost intususcepce střeva (viz dále).

operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem.jpg
Intususcepce střeva je stav, kdy se střevo navlékne samo na sebe, přestane se prokrvovat a začne odumírat. Proto je důležité ihned přistoupit k chirurgickému zákroku.
operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-2.jpg
Po uspání pacienta jsme při prohlídce dutiny ústní odhalili přítomnost provázku zaháknutého pod jazykem, který dále postupoval až do střev. Provázek zapříčinil, že se v průběhu peristaltických vln střevo navléklo samo na sebe. Neopatrná manipulace a prosté vytažení provázku dutinou ústí by mohlo nevratně střevo poškodit.
operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-5.jpg
Chirurgicky jsme otevřeli dutinu břišní a opatrnou manipulací prsty se nám podařilo provázek posunovat střevem směrem k žaludku. Nakonec jsme celý provázek vytáhli tlamou - po rozmotání byl dlouhý přes 8 metrů! Nebezpečí spočívá v tom, že samotný provázek je pro rentgen i ultrazvuk prakticky neviditelný. Provázek a jiná lineární cizí tělesa v trávicím traktu způsobí mnohem častěji již popisovanou intususcepci a proříznutí střeva než jiná cizí tělesa.
operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-7.jpg
Adolf chvíli po operaci. Nyní už zase může baštit, co mu chutná. Majitelé si ale provázky raději hlídají.
operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-1.jpg
Na ultrazvukovém snímku můžeme vidět střevo na průřezu. Uprostřed je zažitina (modrý kruh) a okolo nasunutá část střeva (růžový kruh).operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-4.jpg
Na schématu můžeme vidět, kudy provázek procházel. V dutině ústní se zaháknul za jazyk a poté pokračoval jícnem přes hrudník, žaludek až do střev. Zakreslený je i úsek intususcepce střeva.
operace-68_Spolknuty_provazek_zahaknuty_pod_jazykem-6.jpg
I přes nebezpečí, které hrozilo, zanechal provázek pod jazykem pouze malou ranku, která se během pár dnů zahojila. K žádnému protržení střeva naštěstí nedošlo. I vsunutý úsek střeva se opět přirozenou peristaltikou vrátil do normálu.

Výběr z fotogalerie