VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

KočkyResorpční zubní léze

Resorpční zubní léze jsou u koček častým zdravotním problémem. Jedná se o dutinky v zubu, do kterých vrůstá měkká granulační tkáň dásně. Nejčastěji se léze vyskytují na korunce zubu nebo těsně pod dásní. Hlavní komplikací je prostup bakterií z dutiny ústní do zubní dřeně, vytvoření zánětu, ulomení zubu a vznik výrazné bolestivosti, kdy kočky zcela odmítají potravu.

Příčina vzniku resorpčních lézí není zcela objasněná. Uvádí se, že se na vzniku může podílet onemocnění dásní, bakteriální a virové infekce, anatomické uspořádání zubů i složení krmiva. Na obrázku můžeme vidět, jak léze postupuje. Vytvoří se dutinka, která se šíří směrem ke dřeni (do centra zubu). Na povrchu je dutinka pokryta granulační tkání. V konečném stádiu se může odlomit celá korunka a v dásni zůstanou pouze kořeny zubu.
Na zubu vidíme jasně růžovou oblast, která má oproti okolní sklovině jinou strukturu. Riziko této léze spočívá v prostupu bakterií z dutiny ústní až do dřeně zubu. Hrozí vznik silného zánětu. Také může způsobit úplné odlomení korunky a retenci kořene zubu v dásni. To způsobuje výraznou bolestivost.
Dalším pacientem s obdobnými zubními problémy byla čtrnáctiletá Molly. Na obrázku můžete vidět, že onemocnění postihuje více zubů. Na zubech jsou zřetelně vidět okrsky granulační tkáně (v kroužcích). Všechny postižené zuby jsme museli vytrhnout. Plombování či jiná konzervativní terapie nemá smysl, protože se léze stále šíří po zubu dále. Nejlepší prevencí je kontrola zubů například při každoročním očkování.
Našim pacientem byla Fanynka, jedenáctiletá kočka, která byla přivedena na kliniku z důvodu hubnutí a progredující inapetence. Dásna nebyla výrazně postižena, avšak patrná byla léze na spodním špičáku. Následný rtg snímek odhalil resorpční lézi.
Resorpční léze jsou charakteristiké mimojiné i lýzou zubního kořene. Na rtg snímku vidíte špičák Fanynky. Vymizení tkáně zubního kořene je zvýrazněno kroužkem. Přesně toto místo je náchylné k odlomení korunky zubu.

Výběr z fotogalerie