VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Drobní savciOperace žaludku králíka

Zažívací trakt králíků je komplikovaným systémem, který je velice citlivý na špatné složení potravy či náhlé změny stravy. Bohužel majitelé rádi svým miláčkům přilepšují různými dobrotami a to může způsobit vážné stavy až smrt. Narušit proces trávení může i podání obyčejný čerstvých plevelů králíkovi krmenému pouze senem. Náhla změna stravy způsobí bouřlivý fermentační proces, zažívací trakt se přeplní plynem a takzvané "nafouknuté břicho" začne utlačovat srdce a plíce. Další nebezpečí pro králíky znamená jejich zvyk vše okusovat. Dost často pak pozřené kousky koberce způsobí ucpání žaludku, která bez operace vede ke smrti králíka.

Tento pacient k nám byl odeslán z jiného veterinárního pracoviště, protože již měsíc nejedl a nevědělo se proč. Naživu byl udržován umělou výživou.
Při vyšetření jsme palpačně zjistili, že žaludek je přeplněný a tuhý. Ultrazvukové vyšetření nám potvrdilo přítomnost nestandardní náplně v žaludku.
Z tohoto důvodu bylo přistoupeno k chirurgickému řešení v inhalační anestezii.
Toto vše bylo uvnitř žaludku kilového králíčka - tedy kromě mince, ta je přiložena k porovnání velikosti.
Následně se rána přešije ještě jednou, což způsobí pevnost spoje a utěsní ránu, aby trávící šťávy nepronikly do dutiny břišní. PH žaludeční šťávy králíků je značně kyselé (pH = 1 - 2) a její přítomnost v dutině břišní by způsobila značné problémy.
Šťastný páníček se svým miláčkem, který tento zákrok i v tak vážném stavu zvládl. Jako prevenci provedli majitelé zkrácení srsti a do potravy přidávají přípravek zabraňující shlukování chlupů v zažívadlech.
Snímek otevřeného žaludku po vyprázdnění patologického obsahu. V tomto případě byl bezoár tvořen hlavně chlupy a zbytky potravy. Jedná se o častý problém dlouhosrstých zakrslých králíčků, proto je potřeba si dávat pozor a hlídat příjem a výdej potravy, aby mohl být problém včas řešen.
Operační rána žaludku se šije třikrát - na snímku je první sutura stěny žaludku.
Na závěr se provede takzvaná omentalizace rány, což je překrytí rány tenkou blankou, na které je žaludek zavěšen v břichu. Omentalizace chrání ránu a urychluje hojení.

Výběr z fotogalerie