VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Ostatní články



Výhody kastrace

Dříve se říkalo, že by fenka měla mít alespoň jednou za život štěňata, ale žádná ze studií toto tvrzení nepotvrdila. To znamená, že ať už fenka štěňata měla nebo neměla, může v pozdějším věku trpět např. na falešnou březost a záněty dělohy, stejně tak jako fenky, které měly jednou nebo vícekrát štěňata. Proto, pokud neplánujete nechat fenku zabřeznout, je kastrace nejlepším řešením. (Kastrace probíhá podobně jako u kočky – průběh kastrace kočky na naší klinice najdete zde: http://www.vet-ct.cz/operace-23_Jak_vypada_kastrace_kocky_u_nas.html )

Výhody kastrace:
- snížení rizika vzniku nádorů mléčné žlázy (pokud se fenka vykastruje před prvním háráním nebo mezi prvním a druhým háráním, výrazně se sníží riziko vzniku nádorů mléčné žlázy). Tyto nádory jsou bohužel jedny z nejčastějších nádorů u fen v pozdějším věku.
- fenka nebude trpět pseudograviditou (tzv. falešnou březostí)
- zamezíte vzniku nádorům a život ohrožujícím zánětům dělohy (pokud jsou při kastraci odebrány vaječníky i děloha, tak jak to provádíme na naší klinice)
- samozřejmě zabrání nechtěnému zabřeznutí
Hormonální antikoncepce:
I u zvířátek také existuje hormonální antikoncepce. Dříve byly používány tablety, které ale měly velmi negativní vliv na organismus. Dnes jsou na trhu o něco šetrnější hormonální injekce, které oddálí háraní fenky o 3-5 měsíců. I u těchto injekcí je riziko nežádoucích účinků (záněty dělohy, rozvoj nádorů mléčné žlázy) poměrně velké, proto se nedoporučuje tyto injekce aplikovat opakovaně. Opět se dostáváme k tomu, že pro fenku je mnohem lepší provést kastraci a vyřešit problém na vždy.
Poznámka:
Ne každý ví, že fenka by měla hárat po celý život bez přestávky, neexistuje doba tzv. „přechodu“. Není tedy normální, že fenka např. 2 roky už nehárala. Většinou to znamená nějaký hormonální problém (nejčastěji to jsou např. cysty/nádory na vaječníku, které způsobí tento hormonální rozvrat a fenka nehárá vůbec nebo naopak hárá mnohem častěji a opět je výrazně větší riziko vzniku zánětu dělohy...)
 



Některé případy, kterým šlo předejít včasnou kastrací a nepoužíváním hormonálních injekcí!
Metastázy v plicích z nádorů mléčné žlázy, ke kterým přispěla opakovaná aplikace hormonální antikoncepce.
Nádor mléčné lišty. Do takto velkých rozměrů vyrostl během pár týdnů!
Nevýhody:
- fenky mohou (nemusí) mít větší sklon k obezitě, ale pokud jí dopřejete dostatek pohybu a příp. upravenou krmnou dávku, tak lze obezitě zabránit.
- u 1-2% fen zejména větších plemen se může (nemusí) v pozdějším věku vyskytnout inkontinence (únik moči), pokud toto ve výjimečných případech nastane, lze to bez problémů řešit různými preparáty







Shrnutí:
Kastrace feny přibližně kolem 1 roku feny (dle velikosti plemene) je nejlepším řešením, jak se v budoucnu vyhnout problémům jako je např. falešná březost, záněty dělohy a nádory mléčné žlázy. Bohužel se často setkáváme s případy, kdy je kastrace z jakéhokoliv důvodu odmítána (věk fenky, „je to proti přírodě“....). Většinou v pozdějším věku fenka dostane hnisavý zánět dělohy (tzv. pyometru), což je život ohrožující stav a fenka i přes pokročilý věk a často i jiné zdravotní problémy (onemocnění srdce, ledvin, jater...) musí podstoupit kastraci i v tomto kritickém stavu. Samozřejmě je to pro fenu mnohem náročnější zákrok, než kdyby podstoupila kastraci v mladším věku a v klidové fázi cyklu (tzn. mezi háráním).






Hnisavý zánět dělohy (tzv. pyometra) u starší fenky vážící pouhých 13 kg. Obsahem dělohy bylo půl litru hnisavé zapáchající tekutiny.
Cysticky změněný vaječník fence způsobil nepravidelné hárání.