VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Ostatní články



Nemoci kolem nás - borelioza

Borelioza je závažné bakteriální onemocnění, které je přenášené infikovanými klíšťaty. Průběh onemocnění u psů je podobný jako u lidí. U Vašeho mazlíčka můžete pozorovat kulhání, neochotu k pohybu a otok kloubů. Příznaky mohou být také ale nespecifické, jako například nechutenství, apatie, vysoká horečka, zvětšené mízní uzliny. Vzácně se také může vyskytnout onemocnění srdce nebo ledvin.

Pokud není borelióza včas rozpoznána, může přejít do chronického stádia a zanechat trvalé následky v podobě bolestivosti kloubů, kulhání a vzácně i nervových příznaků.
V případě, že je borelióza diagnostikována včas, je možno toto onemocnění léčit antibiotiky, které musí být podávány několik týdnů
Jaký je nejlepší způsob vyndání klíštěte?
V žádném případě nepotírejte klíště olejem či desinfekcí před vyndáním! Klíště tak akorát vypustí infekci do krve. Nejprve klíště pomocí pinzety vyndejte (nezáleží na tom, na kterou stranu ho vytočíte), poté je nejdůležitější místo pořádně vydesinfikovat (nejlépe přípravkem na bázi jódu či alkoholu).
Klíšťata bohužel přenáší i jiná onemocnění. Nejčastěji se v dnešní době setkáváme hlavně s Anaplasmou či Erlichií. Příznaky těchto onemocnění jsou podobné jako u Boreliózy. Proti těmto nemocím ale očkovat nelze. Proto je i velmi důležité chránit Vaše mazlíčky použitím antiparazitárních přípravků..
Infikovaná klíšťata se vyskytují po celé republice.
Onemocnění přenáší infikovaná klíšťata. Pozor bychom si měli dávat i při odstraňování klíštěte z našich miláčků. Není vhodné manipulovat s klíštětem holou rukou. Pro jejich bezpečné vyndání existují speciální pinzety nebo háčky.
Prevence:
Prevencí proti tomuto závažnému onemocnění je očkování. Na rozdíl od lidí je u psů vakcína dostupná. Po prvním očkování je nutné následné přeočkování po 3 týdnech, poté imunita trvá celý rok.
Na trhu jich je celá řada (nejčastěji používané jsou tablety, obojky či pipety.) Tyto preparáty nefungují jako repelent, tudíž nějaké klíště na Vašem miláčkovi najít můžete. Výrazně tím však snížíte riziko nákazy, protože klíště uhyne dřív, než stihne infikovat Vašeho mazlíčka.