VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Ostatní článkyKosti v jídelníčku psa

Nejde popřít, že krmení kostmi může mít svoje výhody - posiluje žvýkací svaly, čistí chrup a v neposlední řadě to pejsky baví. Z našeho pohledu však trocha radosti nevyrovná rizika (ucpaná střeva, propíchnutý jícen, fraktury zubů, ...).

Dalším argumentem bývá, že vlk také žere kosti. Jenže dnešní pes a divoký vlk je něco úplně jiného. A také, když umře jeden vlk ze sta následkem konzumace kostí, tak to není stejné, jako když Vy přijdete o svého Rexe či Bena.

Představujeme Adolfa.
Adolf je americký stafordšírský bulteriér, který dostal hovězí kosti z polévky. Sice je rozkousal dobře, ale pak se nahromadily a totálně ucpaly tlusté střevo. Několikanásobným klystýrem v sobotu ve 2 hodiny v noci se ho nakonec podařilo vyprázdnit, ale od náročné operace ho dělilo opravdu velmi málo.
Druhý případ byl již od počátku zapeklitý. Pitbulteriérka Zuzanka (22 kg) přišla na kliniku až čtvrtý den, co měla problémy. Majitel se dušoval, že kosti nedává - přesto jsme na rentgenu odhalili přítomnost cizího tělesa v jícnu (těleso mělo na RTG strukturu kosti).
Nakonec se majiteli podařilo zjistit, že spolupracovník kosti dal - ale údajně povařené do měkka.
Stav byl velmi komplikovaný lokalizací cizího tělesa - kost byla uvízlá v jícnu v hrudníku kousek od srdce.
Majiteli jsme doporučili jet na specializované pracoviště, kde by provedli vyšetření endoskopem a mohli se pokusit kost vytáhnout. Majitel si však toto finančně náročné vyšetření nemohl dovolit a musel tuto možnost odmítnout.
Na snímku vidíte onu kost. Všemi třemi ostrými okraji byla zaříznuta do stěny jícnu. Vzhledem ke špatné prognóze (zúženiny jícnu a nemožnost přijímat potravu) proto bylo nakonec nutno k naší velké lítosti provést euthanasii. 
Konzultovali jsme daný případ s pracovištěm vybaveným endoskopem - Zuzance by nebyli však schopni pomoci ani tam.
Kosti se také často zaseknou přímo v tlamě. Nejčastěji se zapříčí mezi zuby, ale stávají se i případy komplikovanější. Na snímku je fenečka, které se kroužek z kosti navlékl na dolní čelist.
Fenečku jsme přivedli do lehké narkózy a přistoupili k co nejšetrnějšímu odstranění kosti, abychom nezranili pacienta. Pro rozřezání kosti jsme použili oscilační pilku, která neporaní okolní měkké tkáně.
Rozdrcená kost se dostane až do tlustého střeva. Kostní úlomky dráždí střevní sliznici a způsobují bolest, zánět a zvýšenou citlivost. To při tlačení způsobí, že pejsek přestane kakat. Ze zažitiny se ve střevě dále vstřebává voda, tvrdne a kostní drť se ve střevě mění na hmotu podobnou cementu.
Stagnace náplně ve střevě dává možnost bakteriím, aby se pomnožily a prostupovaly do krevního oběhu.
Na RTG snímku vidíme roztažené tlusté střevo plné kostního "cementu" (bílý válcovitý objekt červeně zakroužkovaný).
S euthanasií jsme se nechtěli smířit. Proto jsme se souhlasem majitele Zuzanku uvedli do anestezie a otevřeli jícen v oblasti krku (na obrázku fialová čára). Vzniklým otvorem jsme se přes hodinu pokoušeli kost uchopit velice dlouhým peanem (na obrázku naznačeno zelenou čárou, červený ovál znázorňuje srdce). To se nám sice povedlo, ale s uvízlou kostí nešlo hnout ani o kousek. Následně jsme se pokoušeli protlačit kost jícnem do žaludku, odkud by ji šlo vyjmout, bohužel také bez úspěchu. 
Stále jsme se nechtěli vzdát, proto jsme Zuzanku převedli na umělou ventilaci a otevřeli hrudník. Při prohlédnutí postiženého jícnu jsme zjistili, že kost je mnohem větší, než jsme předpokládali, a že napáchala velké škody.

Je strašný pohled dívat se na zvíře, které umírá zbytečně. Proto prosím pochopte, že jsme proti krmení kostmi.


Fenečku jsme museli ihned přispat, protože hrozilo vylomení zubů. Kost se ale zasekla tak nešikovně, že nešla vyvléknout ani v narkóze.


Řezy jsme museli provést dva, aby šla kost ze spodní čelisti bezpečně odstranit. Naštěstí vše dopadlo dobře, ale přesto jsme majitele upozornili na rizika podávání kostí jako pamlsků:-)

Výběr z fotogalerie