VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Ostatní články



Kameny v močových cestách

Tento článek je zaměřen na důležitost podávání správné diety po odstranění močových kamenů. Operací močových kamenů se zabývá článek umístěný v sekci "FOTO OPERACE".
Močové kameny jsou rozmanitých tvarů a velikostí, ale i různého složení. Mohou vznikat při zánětu močového měchýře, při změně pH moči, ale také někteří pejsci jsou k tomu geneticky predisponovaní. Diagnostika močových kamenů spočívá v RTG a USG vyšetření. Odstranění močových kamenů se provádí hlavně chirurgicky a v některých případech(ne ve všech) jdou kamínky rozpustit správnou dietou. I po úplném odstranění kamenů z močových cest je potřeba ve speciální veterinární dietě pokračovat, aby se kameny znovu nevytvořily.

Na RTG snímku je močový měchýř zcela naplněný urolity (močovými kameny).




Pouze na základě laboratorního rozboru je možné nasadit správnou veterinární dietu. Stejně důležité jako odstranění kamenů je i předcházení tvorbě nových urolitů. Toho docílíme správně zvolenou dietou (popřípadě doplňkami stravy) a pravidelnými kontrolami.
Sisinka je 8 letá fenka plemene shi-tzu, která se akutně dostavila z důvodu nečůrání. Na problémy s močením si majitelé stěžují už několik let. Na jiném pracovišti už jednou podstoupila operaci močového měchýře. Majitelka zmiňovala, že občas nějaký kamínek vymočí a že nyní nečurá vůbec. Při sonografickém vyšetření jsme zjistili, že celý močový měchýř je naplněn kamínky. Rentgenologickým vyšetřením jsme identifikovali kameny ucpávající močovou trubici.
Přistoupili jsme k chirurgickému zákroku, kde jsme všechny močové kameny vyjmuli z močového měchýře. Největší kámen měřil přes 1cm. Stěna močového měchýře byla ztenčená, fialové barvy a byla jen kousek od spontánního protržení. U takto postiženého měchýře bylo velkou otázkou, zda bude ještě správně fungovat. Po pár dnech hospitalizace a zlepšování zdravotního stavu byla fenečka propuštěna do domácí péče.
Sisinka je díky přísnému hlídání stravy naprosto v pořádku, funkce močového měchýře se plně obnovila a kamínky se vůbec netvoří.