VETERINÁRNÍ KLINIKA U NÁDRAŽÍ

ČESKÁ TŘEBOVÁ

 Pondělí  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Úterý  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Středa  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Čtvrtek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Pátek  8.00 - 11.00   14.00 - 18.00
 Sobota  9.00 - 12.00

Ostatní články



Klíšťata a blechy

Jak letos na blechy a klíšťata? Čtěte dále.

KLÍŠŤATA A BLECHY

Přestože jsou tito paraziti malí, přinášejí velká rizika a starosti.
Na trhu je spousta antiparazitárních přípravků, jak se v nich však vyznat?

NEJÚČINNĚJŠÍ jsou tabletky proti blechám a klíšťatům. Jsou sice dražší, ale jsou velice šetrné k organismu, a fungují naprosto spolehlivě. K dispozici jsou tabletky na 3 měsíce a jiné tabletky na 5 týdnů.

NEJLEVNĚJŠÍ jsou pipetky (spot-on, "kapička za krk"). Na trhu jich je nepřeberné množství, my nabízíme ty, které se nám nejvíce osvědčily. Fiprexy fungují velice dobře na blechy a u 90% pacientů i na klíšťata, někdy dokonce až 2 měsíce. Desetina pacientů však za sezónu stejně pár klíšťat chytne (ale mnohem méně, než kdyby preparát neměli). Duowin zase velice dobře funguje na klíšťata, u většiny pacientů po dobu 2 měsíců, na blechy je účinnější o něco méně. Duowin se nesmí aplikovat kočkám! Duowin pro malého pejska nabízíme za 96 Kč. Pipetky Fiprex máme nyní v AKCI 15% SLEVA.

NEJVÝHODNĚJI na sezónu vycházejí obojky - například Scalibor stojí u nás pouhých 320 Kč, Dual Action dokonce jen 240 Kč! Jsou na trhu i obojky levnější, ty však dle našich zkušeností prakticky nefungují. Námi nabízené obojky většině pejskům a kočičkám fungují skvěle, hlavně na klíšťata. Najdou se ale psi a kočky, kterým účinkují méně. V dnešní době je jistota opravdu jen s tabletkami.

Preparáty ve formě postřiků doporučujeme pouze na štěňátka, koťátka a velmi malé pejsky a kočičky. 
Antiparazitické šampóny na našem pracovišti nedoporučujme vůbec, protože jsme ještě nenašli takové, který by spolehlivě fungovaly.


POZOR! Časté omyly ohledně blech a klíšťat!

1) "Preparát nefunguje, našel jsem na psovi blechu." Jenže když na pejskovi najdete blechu, neznamená to, že obojek či pipetka nefungují. Tyto preparáty zabijí blechu za 24 hodin. Pokud jí tedy pacient chytí v poledne venku, ještě večer bude na něm poskakovat živá. Uhyne až druhý den. U tabletek nastává smrt do dvou hodin.

2) "Jednorázovou aplikací pipetky jsme se zbavili blech". Velmi důležité je opakovat aplikaci přípravku, protože blechy jsou v prostředí velmi odolné. Vystříkávat byt nedoporučujeme, zvláště, žijí-li v bytě kočky. Spolehlivější je opakovaně chránit zvířecího mazlíčka účinným preparátem. 

3) "Protiklíštěcí tabletky poškozují játra". Není to pravda! V dnešní době musí preparáty projít přísnými testy, než dojde k jejich schválení. Díky šetrnosti těchto přípravků se mohou dávat i březím a kojicím fenkám, a jsou velmi vhodné i pro plemena citlivá k některým antiparazitárním přípravkům (např. pro různé kolie). 

4) "Když pipetku (kapičku za krk) rozmažu prsty, bude lépe fungovat" Pozor na správnou aplikaci antiparazitárních přípravků. Pipetka (neboli spot-on nebo kapička za krk) se aplikuje přímo na kůži po rozhrnutí srsti. Na místo je důležité nesahat alespoň 4 hodiny, ať nesetřete obsah pipety prsty (obsah pipetky vtírejte do chlupů přímo pipetkou). Důležité je pejska alespoň 4 dny před aplikací nekoupat. 
Následným ostříháním se též výrazně sníží účinnost.
Tabletky se aplikují jednoduše, jsou ochucené, takže se podávají pejskům jako pamlsek.
Obojky je potřeba správně utáhnout kolem krku, aby na krku nevisel jako náhrdelník. Doporučuje se pro lepší účinek obojku jednou za čas obojek přetřít navlhčeným hadříkem, protože obojek obsahuje póry, které se mohou ucpat mazem ze srsti zvířat a účinná látka se hůře uvolňuje.